CHP’li Kaftancıoğlu’na Bakan Soylu’ya hakaretten para cezası

CHP İstanbul Vilayet Başkanı Canan Kaftancıoğlu’na, toplumsal medyadan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu‘ya yönelik hakaret içeren paylaşım yaptığı gerekçesiyle 10 bin 620 lira isimli para cezası verildi.

Ankara 71. Asliye Ceza Mahkemesindeki duruşmaya Soylu’nun avukatı Uğur Kızılca ile Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığınca siyasi parti üyeliği düşürülen Canan Kaftancıoğlu’nun avukatı Taylan Özgür Kırmızı katıldı.

Esasa ait görüşünü açıklayan savcı, mütalaasında Kaftancıoğlu’nun, paylaşımında kamu görevlisine karşı vazifesinden ötürü alenen hakaret kabahatinin gerçekleştiğini belirterek, Kaftancıoğlu’nun cezalandırılmasını talep etti.

Kaftancıoğlu’nun, 24 Mayıs 2021’de bir televizyon kanalında canlı yayına katılan Bakan Soylu hakkında toplumsal medya hesabından yaptığı paylaşımın, TCK’nin 125. unsuru yeterince “hakaret suçu”nu içerdiğini söyleyen Soylu’nun avukatı Kızılca, Kaftancıoğlu hakkındaki şikayetlerinin devam ettiğini söyledi ve sanık avukatının cürümden kurtulmaya yönelik savunmalarına prestij edilmemesini ve Kaftancıoğlu’nun cezalandırılmasını istedi.

Davalı Kaftancıoğlu’nun avukatı Kırmızı da Bakan Soylu’nun katıldığı programda müvekkilinin terör örgütü DHKP-C ile iltisaklı olduğuna dair isnatta bulunduğunu, Kaftancıoğlu’nun da televizyon programı devam ederken yaptığı paylaşımın TCK’nin 129. unsuru yeterince “karşılıklı hakaret” olarak kıymetlendirilmesi ve müvekkilinin beraatine karar verilmesi talebinde bulundu.

Hakim, beyanları dinledikten sonra kararını açıkladı.

Sanık Canan Kaftancıoğlu’nun üzerine atılı kamu görevlisine karşı vazifesinden ötürü hakaret hatasının sabit görüldüğünü belirten Hakim, kabahatin işleniş biçimi, işlenmesinde kullanılan araçlar, işlendiği vakit, cürüm konusunun kıymet ve kıymetini göz önünde bulundurarak Kaftancıoğlu’nu, hakaret cürmünden 354 gün karşılığında 10 bin 620 lira isimli para cezasına çarptırdı.

Hakim, daha evvel kasıtlı cürümden mahkumiyetinin bulunması, tekrar hata işlemeyeceğine dair kanaatin oluşmaması ve kaideleri oluşmadığından Kaftancıoğlu hakkındaki kararın açıklanmasının geri bırakılmasına yasal olarak yer olmadığına hükmetti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir