Borsa İstanbul ne zaman, saat kaçta açılacak? Devre kesici neden uygulanır?

Borsa ne vakit açılacak, kaç gün kapalı olacak? Sorusunun cevabı, borsa paylarında yatırımı olan bireylerin gündeminde yer alıyor. Sarsıntı felaketi ve volatilite artışı nedeniyle borsa 14 Şubat akşamına kadar kapatılmıştı. Pekala, Borsa İstanbul ne vakit, saat kaçta açılacak? Devre kesici neden uygulanır?

BORSA İSTANBUL NE VAKİT AÇILACAK?

Borsa İstanbul’dan yapılan son açıklamada “Borsamız Hisse Piyasası ile Vadeli Süreç ve Opsiyon Piyasası hisse ve hisse endeksi türev pazarlarında süreçlerin durdurulmasına karar verilmiştir.” denildi.

Buna nazaran; Borsa 14 Şubat akşamına kadar 4 gün kapalı olacak ve 15 Şubat’ta saat 09.40’ta yine süreç görmeye başlayacak.

BORSADA SÜREÇLER DURDURULDU

Açılışta BIST 100 endeksi, evvelki kapanışa nazaran 23,24 puan ve yüzde 0,52 bedel kaybederek 4.482,11 puana indi. Kayıplarını artıran endekste düşüş yüzde 5’i bulunca saat 10.12’de devre kesici uygulandı.

İşlemlerin 10.42’de başlaması sonrasında düşüş bu sefer yüzde 7’yi aşıp endeks 4 bin 186 puana gerileyince devre kesici ikinci kere devreye girdi.

Daha sonra yapılan açıklamayla süreçlerin durdurulduğu belirtildi. Borsa İstanbul’dan yapılan açıklamada “Borsamız Hisse Piyasası ile Vadeli Süreç ve Opsiyon Piyasası hisse ve hisse endeksi türev pazarlarında süreçlerin durdurulmasına karar verilmiştir.” denildi.

DEVRE KESİCİ NEDEN UYGULANIR?

Borsa İstanbul’da Endekse Bağlı Devre Kesici Sistemi, anlık olarak endekste yüzde 5 ve yüzde 7’lik bedel kayıplarının oluşması ile tetiklenerek yatırımcıların panik süreçleriyle ziyan görmesini en aza indirmek için kullanılıyor.​​​

Kahramanmaraş merkezli sarsıntılar nedeniyle dün düşük süreç hacminin gerçekleştiği Borsa İstanbul’da, BIST 100 endeksi günü yüzde 8,62 paha kaybıyla 4.505,34 puandan tamamlamıştı.

  • ALTIN TÜRÜ Satış Değişim % Saat

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir