Apple hedefini düşürüyor! planlanandan 3 milyon daha az cihaz üretilecek!

ABD’nin teknoloji devi şirketi Apple, iPhone 14 modeline olan talebin düşmesinden olayı iPhone 14 üretimini azaltıyor. Eylül ayında tanıtılan yeni iPhone serisinin Türkiye’deki fiyatının 40 bin TL’lere ulaşması büyük tartışma yaratmıştı. Apple, taleplerin düşmesinden ötürü üretimi azaltma kararı aldı.

ABD’li şirket, Pro ve Pro Max modellerine olan talebin yüksek olduğunu bildirirken daha düşük modellerdeki iPhone’ların tüketiciler tarafından daha fazla tercih edilmesinden ötürü iPhone 14 ve iPhone 14 Plus modelleri için üretim gayesini 90 milyondan 87 milyon adete düşürdü.

Apple yaptığı açıklamada, “iPhone 14 Pro ve iPhone 14 Pro Max modelleri için güçlü bir talep görmeye devam ediyoruz. Lakin şu an öngörülenden daha az iPhone 14 Pro ve iPhone 14 Pro Max tedariki olmasını bekliyoruz. Müşterilerimizin yeni eserlere ulaşması daha uzun sürecek.” sözüne yer verdi.

Apple amacını düşürüyor! planlanandan 3 milyon daha az aygıt üretilecek!” “Apple amacını düşürüyor! planlanandan 3 milyon daha az aygıt üretilecek!” width=”640″ height=”495″>

iPHONE ÜRETİMİNE KARANTİNA ENGELİ

Küresel iPhone tedarik zincirinin yaklaşık yüzde 70’ini sağlayan ve Çinin Zhengzhou kentinde bulunan üretici Foxconn, Çinli yetkililerin uyguladığı “Sıfır Covid” siyasetinden ötürü düşük kapasiteyle çalışıyor. Apple bu bahis ile ilgili yaptığı açıklamada, “Covid-19 pandemisi boyunca yaptığımız üzere, tedarik zincirimizde çalışanların sıhhat ve güvenliğini önceliklendiriyoruz” sözünü kullandı.

Foxconn’un düşük üretim kapasitesi ile çalışması nedeniyle tedarik sürecinde aksaklıklar olması bekleniyor. Şirket, “düzenli üretime yine başlayabilmek” ve “çalışanların gösterdiği uğraşa teşekkür etmek” hedefiyle imalatta çalışan emekçilerin günlük ikramiyelerinin 400 yuana (55 dolar) çıkarıldığını duyurdu ve ayda 25 günden fazla çalışan çalışanlara verilen 1500 yuanlık aylık ikramiyenin de 5 bin yuana (687 dolar) çıktığını açıkladı.

Şirket ayrıyeten Kasım ayında “bütün gücüyle çalışıp” hiç müsaade almadan çalışanlara ayda 15 bin yuanı (2 bin dolar) aşkın toplam ikramiye verilebileceğini de ekledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir