Ankara’da AKP’li meclis üyelerinin suya verdikleri yüzde 50 indirim teklifi, alınan veto kararına rağmen kabul edildi

T24 Ankara

Ankara Büyükşehir Belediye (ABB) Meclisi’nde maliyetinin yarısına satılan su fiyatlarına AKP’li Meclis üyelerinin önergesi ile verilen yüzde 50 indirim teklifi, veto kararına karşın yine kabul edildi. Yıllık 300 milyon metreküp su sağlanan Ankara’da fiyatın 6 TL olması ile elde edilecek olan 1.8 milyar TL, Ankara Su ve Kanalizasyon Yönetimi’nin (ASKİ) 2.3 milyar TL olması beklenen yıllık elektrik masrafını dahi karşılamayacak. Orta vermeksizin artan güç, işçi ve arıtma maliyetleri ile ülkenin içerisinde bulunduğu ekonomik kaidelere karşın alınan bu karar, ASKİ’nin tüm acil altyapı yatırımlarını durdurması manasına geliyor.

Alınan karar gereği 30 yıldır imali beklenen ve Mansur Yavaş periyodunda başlanan, maliyeti 1,6 milyar TL’yi geçen İvedik – Polatlı İçme Suyu Hattı’nın imal çalışmalarının yanı sıra Mamak – Gölbaşı İçme Suyu Çizgisi ve Elmadağ İçme Suyu Sınırı üzere dev projeler yarıda kalacak. Bunun yanı sıra 30 yıldır ihmal edilen ve yağışlarda su taşkınları yaşanmasına neden olan bölgelerde üretimi süren altyapı çalışmaları da durdurulacak. Karar ile Büyükşehir Belediyesinin tüm altyapı hizmetleri mali açıdan yapılamaz hale getirilip engellenecek.

“Mansur Yavaş Belediyeciliğini bu türlü mi durdurabileceğinizi zannediyorsunuz?”

Konu ile ilgili olarak açıklama yapan ABB Meclisi CHP Küme Başkanvekili Yaşar Neslihanoğlu, “Kararı mahkemeye götüreceğiz. Şayet mahkeme de o denli ya da bu türlü bu kararı onaylarsa şu anda devam eden projelerin hepsi yarım kalacak. 30 yıldır yapılmayan altyapı çalışmaları yarıda kalacak. Selde beşerler hayatını kaybediyor, bunu mu istiyorsunuz? Beşerler pak su içsin istemiyor musunuz? Kurumları işlemez hale mi getirmek istiyorsunuz? Tüm Türkiye’ye örnek olan Mansur Yavaş Belediyeciliğini bu türlü mi durdurabileceğinizi zannediyorsunuz? Taşkın alanlarını tedbire projeleri, kapalı sistem kanalizasyon projeleri yarıda kalacak. Polatlı’nın, Elmadağ’ın, Gölbaşı’nın devam eden 30 yıllık hasretleri yarıda kalacak. Şimdiden ilan ediyorum, kayda geçsin. Şayet kanun dışı bu ısrarınızı sürdürürseniz tüm bunların sorumlusu sizlersiniz. Ankara Büyükşehir Belediyesi idaresini bu türlü engelleyemezsiniz. Yıllarca 2,5 kat daha kıymetli su satıp bugün ekonomiyi getirdiğiniz durumun acısını kamuyu ziyana uğratarak çıkaramazsınız” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir